Katarzyna Walczak, nasza Ekspertka od Public Relations, dzieli się swoimi doświadczeniami z komunikacji kryzysowej.

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Na początku 2020 roku chyba nikt nie spodziewał się, że przyjdzie nam zmierzyć się ze światowym kryzysem, zarówno na płaszczyźnie zdrowotnej, jak i politycznej. W tym pełnym chaosu świecie wyraźnie widać, jak ważną rolę w budowaniu zaufania i wiarygodności firm oraz instytucji odgrywa komunikacja. W dobie fake newsów i społecznych niepokojów coraz większe znaczenie ma przekazywanie rzetelnych informacji, co stanowi sedno działań PR. Coraz więcej firm zauważa także, jak istotne są dobrze zaplanowana komunikacja kryzysowa, komunikacja wewnętrzna oraz działania z zakresu szeroko pojętego CSR.

Bądź dobrą marką

Pandemia koronawirusa zmieniła oczekiwania wobec firm i marek, wzmacniając jednocześnie widoczny od dawna trend „brand purpose”. Konsumenci jeszcze uważniej przyglądają się działaniom i zaangażowaniu firm i z pewnością zapamiętają, kto w tych czasach przyjął odpowiednią postawę, a te pozytywne działania na rzecz pracowników, interesariuszy czy lokalnych społeczności zaprocentują. Co więcej, klienci nie oczekują od firm, aby przestały reklamować swoje produkty – wręcz przeciwnie, długofalowa komunikacja przyniesie wiele korzyści. Kluczowy jest jednak jej ton – świat się zmienia, a my jako społeczeństwo stajemy się bardziej empatyczni, dbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, a także skupiamy się na ważnych dla nas rzeczach i te właśnie aspekty powinny wpłynąć na sposób komunikacji marek. 

Rozmawiaj ze swoimi pracownikami

W okresie dużego niepokoju i napięcia, dużą rolę odgrywa ciągła i regularna komunikacja z pracownikami w firmie. Powinni być oni na bieżąco informowani o zmianach oraz dotyczących ich planach pracodawców, np. przy pomocy newsletterów lub rozmów online. To bardzo istotne zwłaszcza w kontekście pracy zdalnej. Brak codziennego kontaktu w biurze wymusza korzystanie z innych form komunikowania się z pracownikami, które pozwolą utrzymać wzajemne zaufanie i team spirit. Mogą w tym pomóc nowoczesne narzędzia komunikacji, które dzięki niezwykłemu przyspieszeniu digitalizacji, stały się bardziej dostępne. Dlaczego zatem w kontaktach z pracownikami nie skorzystać np. z wideo-relacji, wirtualnego eventu czy streamingu live? Przy okazji wprowadzania ważnych zmian można też zorganizować sesję Q&A, podczas której pracownicy będą mogli zapytać o nurtujące ich zagadnienia i wyrazić swoje oczekiwania oraz obawy.

Pandemia koronawirusa udowodniła, że kryzysy mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. To dlatego tak ważne jest, aby firmy posiadały aktualne procedury kryzysowe, spójną z ich wartościami strategię komunikacji oraz miały wiedzę na temat narzędzi, z których warto korzystać w czasach kryzysu. Bardzo chętnie rozwinę te tematy podczas rozmowy z Państwem.

Udostępnij