Startujesz z projektem? Poczekaj!

Ja wiele razy i za każdym razem był to zupełnie nowy projekt. Dla mnie i mojego zespołu. Dlatego początki często nie były łatwe. To czego na pewno się nauczyłam to “wolniej wychodzi szybciej”, tzn. jeśli goniłam na początku z projektem to później po drodze zawsze napotkałam na problem.

Tak jak większość osób lubię działać i widzieć efekty

Ale w moich rolach nigdy nie byłam w próżni. Odpowiadając za marketing pracowałam z Działem Handlowym, siecią sprzedaży oraz Zarządem. Miks wymagający cierpliwości i częstych ustaleń na różnych poziomach.  Pracując nad Know.How.Match. z Martą Kowalik zdałam sobie sprawę, jak mogłam sobie i Zespołowi ułatwić te początki dzięki rozmowie z osobami, które były w takich sytuacjach jak ja. Lub pomogą mi sprawdzić nasze podejście.

Czasem nie da się wystartować z projektem jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy

Trudno przekonać innych do czegoś nowego, do wydania budżetu oraz zainwestowania swojego czasu. Kiedy ruszymy z projektem z etapem wdrożenia to oczywiście możemy kalibrować projekt ale nie damy rady zmienić nagle kierunku o 180 stopni. To kosztuje czas i pieniądze. – przykład: https://www.computerworld.pl/news/Porazka-za-2-mld-zl-Lidl-wycofuje-sie-z-wdrozenia-SAP,410679.html Nie mówiąc o demotywacji Zespołu, kiedy już sam nie wie co ma robić. I właśnie – Zespół powinien sam być “uzbrojony” w kompetentną wiedzę aby wiedzieć co jest dobre a co złe. Jeśli będziemy słuchać każdej opinii i ją wdrażać… to wiemy jak to się kończy. To się albo nie kończy albo kończy źle. 

Przez 10 lat nauczyłam się, że warto poświęcić czas na:

  1. Spotkanie z Zespołem i omówienie projektu, spisanie pytań i wątpliwości jakie mamy
  2. Spotkanie z interesariuszami i omówienie projektu, spisanie pytań i wątpliwości jakie mamy
  3. Uporządkowanie co wiemy a czego nie wiemy. Ustalenie na jakie pytania musimy znaleźć odpowiedź i od kogo możemy je pozyskać – np. od osób w ramach firmy, naszych kontaktów lub może właśnie Know.How.Match. (Polecam artykuł: Porównanie form współpracy z osobami poza firmą) Pobierz szablon: Know.How.Match._Pytania i odpowiedzi do projektu
  4. Przygotowanie karty projektu 
  5. Przygotowanie założeń do efektu projektu
  6. Przygotowanie pierwszej wersji roboczej
  7. … (tutaj już zależy czego dotyczy projekt i jakie masz procesy wewnętrzne)

O czym czasem zapominamy?

Co chcemy monitorować. To nam pomaga walidować nasze założenia i kalibrować projekt. Warto wybrać kilka ważnych informacji, które pomogą zrozumieć czy zbliżamy się do realizacji celu.

Mam nadzieję, że moje doświadczenie przyda się Tobie w kolejnym projekcie. Jeśli chcesz podzielić się z nami Twoją poradą w takich sytuacjach – to chętnie porozmawiam. Napisz do mnie: zuzanna.mikolajczyk@knowhowmatch.com 

Udostępnij