Marta Kowalik przeprowadziła wywiad z Ewą Borowiec, naszą Ekspertką w zakresie automatyzacji procesów oraz zarządzania projektami. Jakie ma podejście do tych zagadnień?

Mam już duże doświadczenie zawodowe ale nigdy nie zarządzałam projektami. Od czego zacząć?

Zarządzanie projektami to przede wszystkim – plan i komunikację i networking. Tu wszystko się zaczyna. 

Brzmi banalnie, ale jak mam zbudować dobry plan?

Przede wszystkim nie buduj go sam, jako project manager masz pewne wyobrażenie tego co musi się wydarzyć ale to za mało żeby dobrze zaplanować pracę. Plan powstaje przy współpracy ze wszystkimi uczestnikami projektu. Zanim otworzysz narzędzie do planowania – umów się na spotkania, zapytaj o oczekiwania, zbuduj relacje, dowiedz się więcej o produkcie który tworzysz.

Wspomniałaś o narzędziach do planowania. Google pokazuje mi co najmniej 20 aplikacji tego typu a ja nie mam czasu na logowanie się to tutoriali i testowanie, muszę zacząć pracę.

Rzeczywiście, na rynku jest bardzo dużo narzędzi, część z nich jest darmowa za inne trzeba płacić, różnią się też pod względem metodyk projektowych. Podczas naszej sesji pomogę Ci dobrać narzędzie, które najlepiej będzie pasować do twojego budżetu i zakresu projektu. 

Mój projekt to automatyzacja pracy czyli RPA, czy sami będziemy umieli wdrożyć automatyzację?

Automatyzacja wiąże się z dużą zmianą dla pracowników, ważne jest żeby przewidzieć ryzyka i dobrze zaplanować komunikację. Zmiana nie zadzieje się bez zgody zespołu, zdobycie zaufania to pierwszy krok w automatyzacji. Kolejnym dopiero jest wdrażanie robotów. Pomoc ze strony eksperta może być bardzo pomocna podczas pierwszych miesięcy.

Przypominam sobie jak mówiłaś o wdrożeniach robotów na jednej z konferencji. Twoje wystąpienie spowodowało, że zaczęłam rozmawiać o RPA z zarządem. Jak się robi takie prezentacje?

Dziękuję to miło, że zapamiętałaś co mówiłam! W takim razie udało się. Wystąpienia publiczne są moją pasją. Przygotowując się do konferencji skupiam się na trzech tematach: wygląd slajdów, treść, moja postawa i mowa ciała.

Dużo czasu poświęcam na śledzenie trendów w designie, nie wiele osób o tym wie ale layouty power pointów szybko się starzeją, czcionki z roku na rok staja się niemodne, kolory już nie pasują. 

Kiedy masz już slajdy możesz spokojnie przejść do pracy nad wystąpieniem. Tutaj też szereg małych zasad może zmienić to czy porwiesz tłum czy go uśpisz.

Nie zdążyłam zapytać Cię o pozostałe obszary Twojej wiedzy  – którą metodykę wybrać – Scrum czy Waterfall, jak zbudować zespół Scrumowy i jak zarządzać konfliktem w zespole.

To szerokie zagadnienia, na każdy z nich chętnie odpowiem podczas indywidualnej sesji, będę mogła zapoznać się z projektem i szczegółowo udzielić informacji.

 

Udostępnij